Exposició “Egèria: escriptora i pelegrina”
Share Button

Des del dia 9 de març, i fins el 3 d’abril de 2020, es pot veure a la Sala de Lectura de la Biblioteca Pública Episcopal de Barcelona, l’exposició “Egèria: escriptora i pelegrina”

En una època com la d’Egèria, en què la immensa majoria de les dones tenien un paper absolutament secundari en quasi tots els aspectes de la vida, una figura com la seva, ajuda a posar en valor una més que necessària mirada femenina, també en un àmbit eclesiàstic i religiós. Així, el seu viatge a Terra Santa, entre els anys 381 i 384, que recull en el seu llibre Itinerarium ad Loca Sancta, esdevé una descripció única de l’Imperi Romà al segle IV i la manera de viatjar de l’època, i és una visió de primera mà, amb accent de dona, de com era Terra Santa per aquella època. A més, Egèria relata de manera minuciosa les celebracions litúrgiques de Jerusalem al llarg de l’any litúrgic; així, l’Itinerarium esdevé també un llibre litúrgic: de fet, estem davant de no només un llibre de descripcions i viatges; és un llibre amb vocació d’esdevenir global, i que també ens serveix per a conèixer de primera mà les pràctiques de pelegrinatge i de litúrgia de l’Església primitiva.

Per segon any consecutiu, la Biblioteca Pública Episcopal del Seminari de Barcelona organitza una exposició sobre el paper de les dones en l’Església, coincidint amb el Dia Internacional de la Dona, que se celebra el dia 8 de març a tot el món. És la nostra aportació per tal d’ajudar a visibilitzar el paper cabdal que les dones han tingut en l’Església; i com sovint, des d’una posició secundària, han ajudat a fer-la millor, més oberta i més integradora.