Presentem el projecte “Apadrines?”, de micromecenatge social per a restaurar el fons patrimonial de la Biblioteca Pública Episcopal del Seminari de Barcelona
Share Button

Benvolguts, benvolgudes,

Us informem que la Biblioteca Pública Episcopal del Seminari de Barcelona posa avui en marxa el projecte Apadrines?, de micromecenatge social per tal d’impulsar la restauració i la digitalització de l’important fons d’antiquaria que conserva la Biblioteca. Aquest projecte neix influenciat per altres iniciatives sorgides a altres biblioteques catalanes, com per exemple la de l’Ateneu Barcelonès, la del CRAI de Reserva de la Universitat de Barcelona o la Biblioteca de Catalunya, i que tenen com a propòsit de recollir fons per poder restaurar el patrimoni bibliogràfic que custodien.

La Biblioteca Episcopal del Seminari de Barcelona se suma a aquestes iniciatives de micromecenatge, tot creant el seu propi projecte, i animant a la participació de tothom que vulgui col·laborar en la preservació i recuperació de l’herència bibliogràfica de la biblioteca pública més antiga de la ciutat. De fet, som la primera biblioteca religiosa de Catalunya que inicia un projecte com aquest. A més, amb aquesta iniciativa la Biblioteca vol posar en valor el seu fons patrimonial, un patrimoni que pertany a tota la societat i que cal, doncs, conservar i preservar per a les generacions futures. I és per això que cal implicar com més institucions i particulars millor en la seva preservació. El projecte és, per tant, reflex també de la nostra responsabilitat social i el nostre compromís vers la societat i la cultura del país.

En aquesta primera campanya d’apadrinament s’hi inclouen tres manuscrits i dos incunables:

  1. Caii Plynii Secundi Naturalis historiae liber I [– tricesimiseptimi]. — Impressi Venetiis : per Nicolaum Ienson Gallicum, 1472
  2. Croniques de totes les naçions quis poblaren en Espanya e en apres dels Reys d’Arago … e dels comtes de Bachinona. — Entre 1301 i 1400. — 124 folis. — 29 cm. — Ms. 74 ; Assi comença lo libre del tresor de Mestre Brunet Lati qui parla dels ensenyaments de bona parleria / Brunetto Latini. — Entre 1401 i 1500. — [108] pàgines. — 29 cm. — Ms. 74 bis
  3. Geografia de Catalunya / Pere Gil. — S. XVI. — 90 folis. — 26 cm. — Ms. 235
  4. Incipit ordo missalis secu[n]du[m] consuetudine[m] curie Romane dominica prima de Adue[n]tu statio ad sanctam Mariam Maiore[m] [ / emendatumque diligentissime per religiosos fratres Sancte Marie Noue]. — Rege inclite Neap[oli] : op[us] hoc sacru[m] impressum est per Mathiam Morauum, 1477
  5. Quinti Curtii Rufi historia[rum] Alexandri Macedonis libri. — Incipit: “INTER HEC ALEXANDER ad conducendum expeloponeso militem Cleandro cum pecunia misso, litie pamphilieq et rebus compositis ad urbem…” — Explicit: “Liber Quinti Curtii Ruffi de gestis Alexandri regis, quem scripsi ego, M. Laurentii Dno. Laelio de Valle, anno Domini MCCCCLXVI, de mense ianuarii. Laus Deo.” — 1466. — 180 folis. — 29 cm. — Ms. 73

 

Esperem que aquesta nova iniciativa sigui del vostre interès, i us animem a participar-hi de forma activa.

Atentament,
L’Equip de la BPEB