La Biblioteca incorpora al seu catàleg un facsímil del Psalteri d’Ingeborg
Share Button
Detall d’una de les il·lustracions del Psalteri

Incorporem al nostre catàleg un nou #facsímil: el Salteri d’Ingeborg, en una edició de luxe del 2001 en 2 volums d’Ars Millennii. El Psalteri d’Ingeborg és una obra creada a finals del s. XII al nord de França per a la reina Ingeborg de Dinamarca, esposa del rei Felip II de França, amb qui s’havia casat el 1193. Actualment l’única còpia existent es conserva al Museu Condé de Chantilly.

El facsímil que ens ha arribat d’una donació és en dos volums. El primer de transcripció i descripció de les miniatures. El segon és pròpiament la reproducció. Com es pot veure en les imatges d’aquest article, l’acabat del facsímil és realment excepcional.

20200224_085951

Picture 1 of 13