Continuant amb les tasques de catalogació retrospectiva del fons de la Biblioteca, acabem d’incorporar al nostre catàleg un seguit d’obres impreses editades i també de manuscrits originals i inèdits de l’advocat i escriptor Manuel Rocamora i Rivera. Pel que fa als manuscrits, hi ha principalment obres de teatre, però també trobem dietaris, obres costumistes i de rondalles, així com obres poètiques.

Aquestes són les obres que hem incorporat, i que ja estan catalogades al nostre catàleg:

 • Ànima d’argent : monóleg per infants, que obtingué el premi ofert per “La Previsió Obrera” en els Jochs Florals celebrats a Gràcia l’any 1920 — Barcelona, 1920
 • Arrán de terra : (Versos.) — Vich, 29-IX-1938
 • Atzeroles : somrient, somrient — Barcelona, entre 1923 i 1938
 • La Banya de Castellvell : (tradicionals) — Barcelona, entre 1900 i 1948
 • Branquillòns — Barcelona, entre 1919 i 1932
 • Cara y creu : tragicomedia en dos actes o quadros, per a noys, ab ilustracions musicals — 2ª edició — Barcelona, entre 1900 i 1948 — Possiblement siguin les galerades de la segona edició de l’obra
 • Colps d’ala — Barcelona, entre 1923 i 1948
 • D’Angel a Santa : carta diálech en un acte y en vers, pera teatre d’infants — Barcelona : Imprenta Editorial Barcelonesa, S. A., 1916 — Exemplar mecanografiat, previ a l’edició, amb anotacions marginals manuscrites de l’autor
 • De vida ingénua. : (Familiars.) : Qué vols esser y perqué? — Barcelona, febrer de 1941
 • Dietari del cor — Barcelona, entre 1906 i 1942
 • Llar encesa — Barcelona, entre 1900 i 1948
 • La morta-viva : rondalla en tres actes y en vers, ab ilustracions musicals sobre motius populars — Barcelona, entre 1900 i 1948
 • Nines i ninots : quadro impresionista en un acte — Barcelona, entre 1900 i 1948
 • Per damunt dels núvols : cantant, volant y al Cel guaytant — Barcelona, 1941
 • Poemet d’istiu : remembrançes de la festa-major de Lloret de Mar — Barcelona, 1923? — Data aproximada de creació donada a partir de l’àpèndix : “Aquest Poemet fou llegit per primera vegada públicament el dia 21 d’octubre del 1923 en la Sala d’audicions del “Orfeó Graciench”, …
 • Polidesa : regles em vers : (corretgides y augmentades) — 2ª edició — Barcelona, entre 1911 i 1920 — A la portada : Avalorada ab la benedicció del Iltm. y Rvdm. Dr. D. Joseph Torres y Bages, Bisbe de Vich ; y ab la salutació del eximi escriptor En Joan Maragall y Gorina, Mestre en Gay Saber
 • Rondalles, ó, veus del carrer — Barcelona, entre 1900 i 1948
 • Suplement al Dietari del Cor — Barcelona, entre 1942 i 1944

Amb aquestes noves incorporacions s’enriqueix el nostre fons patrimonial, i ja se supera la xifra dels 550 manuscrits.

Leave a Reply

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>