histoirederome

Acabem d’incorporar un nou exemplar al nostre fons. Es tracta del llibre Histoire de Rome: les pontificats d’Adrien VI et de Clement VII, d’Emmanuel Rodocanachi, publicat a París per Hachette l’any 1933. És una edició profusament il·lustrada, que inclou, a més, 32 fulls de làmina i abundants referències bibliogràfiques.

En 292 pàgines es descriu de forma detallada la biografia i el pontificat d’aquests dos Papes de la primera meitat del S. XVI, en ple Renaixement. D’una banda, Adrià VI; el seu pontíficat fou breu, del 9 de gener de 1522 al 14 de setembre de 1523. Va néixer l’any 1459 a Utrecht, Holanda, amb el nom d’Adriaan Floriszoon. Fou l’últim Papa no italià en 450 anys, fins la proclamació de Joan Pau II ja en ple segle XX. Adrià VI té una vinculació directa amb Catalunya, ja que fou Bisbe de Tortosa entre 1516 i 1522.

Per la seva banda, Climent VII (successor d’Adrià VI) tingué un pontificat més llarg, concretament entre el 26 de novembre de 1523 i el 25 de setembre de 1534. Va néixer a Florència l’any 1478 amb el nom de Giulio di Medici, i provenia de la poderosa família dels Mèdici. Anteriorment havia estat Senyor de Florència entre 1519 i 1523. Durant el seu pontificat va mantenir disputes bèl·liques amb l’emperador Carles V, que van acabar l’any 1529 amb la firma entre ambdós del Tractat de Barcelona.

 

Fonts:

  • Papa Adrià VI” [en línia]. En: Viquipèdia [Consulta: 2 de febrer de 2016]
  • Climent VII” [en línia]. En: Viquipèdia [Consulta: 2 de febrer de 2016]

Leave a Reply

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>